fot: Klaudia Gajda

Dolina rzeki Warty na wysokości miejscowości Bobry

Radomsko (gmina wiejska)

Podmokłe tereny i leśne zagajniki w pobliżu pól uprawnych szczególnie upodobały sobie sarny i dziki.
Tereny dawnych łąk śródleśnych, niegdyś uprawiane przez mieszkańców, dziś odłogowane stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju ptactwa i ssaków dzikich, w tym także bobrów, które pojawiły się w w dolinie Warty i jej małych dopływów. 
Długie spacery polecane są od wczesnej wiosny do jesieni, kiedy to pobliskie lasy chętnie odwiedzają grzybiarze.

Kościół w Strzałkowie - wnętrze

Ołtarz kościoła w Strzałkowie

Późnobarokowy kościół w Strzałkowie

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP. Wewnątrz znajduje się duży obraz olejny przedstawiający postać Leonarda Strzałkowskiego -
fundatora trzymającego w ręku kościół. Obraz pochodzi z 1682 r. Polichromia wykonana techniką fresco secco, przedstawiająca sceny z Życia Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa. Ołtarz główny, na zdjęciu, pochodzi z początku XVII w. Umieszczono w nim obraz Madonny z Dzieciątkiem z tego samego okresu.

Obiekt kościoła z uwagi na bliskie położenie miasta Radomska, ale oraz wartość architektoniczną, jak i miejsce związane z osobą malarza Henryka Siemiradzkiego jest celem wycieczek. Wewnątrz
kościoła znajduje się poświęcona malarzowi płyta pamiątkowa. Część zabytkowego wyposażenia z kościoła znajduje się w Muzeum Regionalnym w Radomsku. 

Mobirise

Kościół w Strzałkowie z lotu ptaka

W sąsiedztwie zabytkowego kościoła

Drugim obiektem znajdującym się w Strzałkowie jest Pałac w Strzałkowie - wzniesiony pod koniec XIX w. dla malarza Henryka Siemiradzkiego. Pałac służył mu jako letnia rezydencja do momentu jego śmierci w 1902 roku. Nieruchomość w 1914 roku nabył inż. Stefan Kryński. Niestety w wyniku reformy rolnej przeprowadzonej na mocy dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 roku park i pałac w Strzałkowie wraz z całymi Dobrami Ziemskimi Strzałków został przejęty na własność Skarbu Państwa.. Park i nieruchomość należą aktualnie do prywatnych właścicieli i ich zwiedzanie nie jest możliwe. 

Leśna Ścieżka Edukacyjna Nadleśnictwo Radomsko

Leśna Ścieżka Edukacyjna
Lasy Państwowe
Nadleśnictwo Radomsko

Built with Mobirise site themes